A Tibeti Holdnaptárról
A tibeti naptár
A tibeti naptár a hold járására épül. Egy tibeti hónap 30 napból áll, ezért minden harmadik évben egy hónappal megtoldják az évet és ezzel körülbelül behozzák az addigi naptári eltéréseket, és érik utol a külvilágot. Ez a hónap rendszerint az év legsikeresebb hónapjának a megismétlése. Mivel egy hold évben csak 354 nap van, így egyes napokat megdupláznak, másokat kihagynak. Régen Tibetben az állami főasztrológus készítette el a következő évi naptárt, ami igen fejlett matematikai és asztronómiai számításokon alapul. A tibeti hónapokat számozzák, viszont a hét napjait a napról, holdról és az öt látható bolygóról nevezték el.
Egy állatövi ciklus 12 évből áll. Az úgynevezett 60 éves ciklus a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyéni "idő kerék" 60 év alatt kerül ismét alaphelyzetbe. Így a 60-ik életévében mindenki pontosan olyan alapállásba jut, mint születésének pillanatában volt. Ugyan születése nehézségeire senki sem emlékszik, a 60-ik év betöltése életünknek nemcsak fontos, de rendszerint emlékezetes mérföldköve és sokszor a gyökeres változások időszaka.
A tibetiek magától értetődőnek veszik, hogy ugyanaz az elem mindig két egymást követő állatjegyhez társul. Ezért van egyszer fa-majom, amit a fa-veréb követ vagy víz-egér, föld tigris, tűz tehén és fém kígyó, máskor meg tűz sárkány, fém veréb, víz disznó, föld kutya és így tovább. Az egymást követő elemi kettősséget polaritással különböztetik meg és az első évet plusznak (hímneműnek), a másodikat mínusznak (nonemunek) minősítik. A születés pillanatának is megvannak az állatjegyei és a megfelelő elemei.
A tibeti asztrológiában az egyén tulajdonságainak a meghatározásában mindezek együttesen igen fontos szerepet játszanak. Egy személyes horoszkóp, azaz jellemrajz esetében az állatjegy és a születés száma közösen összegezi az illeti alap jellemét, potenciális fejlődési képességét, egy adott párkapcsolat harmonikus vagy ellenséges dinamizmusát. Bizony nem kis feladat valakinek a jellemrajzát elkészíteni! Még akkor sem, ha a részletekben rejlő törvényszerűségek évezredes megfigyeléseken alapulnak és bizonyos jellegek állandóak.
A tibeti életenergia és a Holdnaptár
A tibeti asztrológia szerint minden emberben működik a la néven ismert, az életerőhöz kapcsolódó pszichikai folyamat. A la az emberi testben a hold havi ciklusnak megfelelően mozog. Ez jelképezi az életerőnket, ezért fontos, hogy akadálytalanul áramoljon.
Azon a testtájékon, ahol a la tartózkodik, mindenfajta sérülés, vérzés, súlyos következményekkel járhat, akár halállal is végződhet. Néha banális ütések, sérülések, válságos állapotot idéznek elo. Fontos ismernünk a la tartózkodási helyét az adott napon, a műtéti beavatkozások alkalmával is, mivel a sérülés lehetősége ilyenkor is fennáll, és adott esetben senki sem tudja, mitől rosszabbodott a beteg állapota.
A Holdnaptár segítségével napra készen meg tudjuk határozni a la tartózkodási helyét. Egy ciklus újholdtól-újholdig tart, s ez körülbelül 29-30 nap. Az első holdnap az újhold utáni első nap és így számoljuk hozzá a többi napot is. Alább közöljük napra a la tartózkodási helyét. Ebből ki tudjuk olvasni, például azt, hogy a hatodik napon a la a tenyérben tartózkodik.
A la tartózkodási helyei a holdhónap minden napjára:
1 - talp
2 - lábszár
3 - comb
4 - derék
5 - szájbelső
6 - tenyér
7 - boka
8 - könyök közepe
9 - nemi szervek
10 - derék
11 - fülek
12 - homlok
13 - fogak
14 - szív
15 - fejtető
16 - szegycsont
17 - nyak baloldala
18 - gyomor és a combok belső oldala
19 - a combok külső oldala
20 - az arc mindkét oldala
21 - talp
22 - csípő
23 - lábszár
24 - tenyér
25 - nyelv
26 - nyak
27 - vállak
28 - nemi szervek
29 - pupillák
30 - talp
Szükség esetén ajánlatos egy képzett prána-gyógyítóhoz fordulnunk, hogy segítsen energiaegyensúlyunk helyreállításában.